2008. július 24., csütörtök

Hét tipp átverés ellen - Vidi Ritának ajánlom :)

Pár napja-hete megy a vita Vidi Ritával a tavmunkajog.blog.hu -n arról, hogy a vállalkozásban, szabadúszásban, megbízással stb. végzett munka is minősülhet-e távmunkának. Ahhoz ugyan kevés most a munícióm, hogy ennek hátterét részletesen kifejtsem, de muszáj reagálnom egy dologra. Rita egyik fő érve, hogy a távmunka esetében különösen kiszolgáltatott munkavállaló védettebb, ha alkalmazásban áll. Én azt gondolom, védekezni elsősorban a csalás, szélhámosság, becsapás ellen kell, erre pedig a mai magyar rögvalóságban az alkalmazotti státusz önmagában nem elég. Ahhoz, hogy ne verjenek át, képben kell lenni. Tájékozódni kell, és tudni, hogy ezt hogyan lehet.

Mivel nagyon élveztem a múltkori "tíz tipp"-formát, megkísérlem felelveníteni most is, talán egy kicsit komolyabban. Mivel a téma bőven megér egy misét, valószínűleg több bejegyzésen keresztül fog húzódni a taglalása.

Tehát az én verzióm ezúttal hét pontban arról, hogyan védekezz átverések ellen:

1. Tudd, mit akarsz!

2. Informálódj a cégről!

3. Ismerd a jogaidat!

4. Légy tisztában vele, mit várhatsz és mit nem!

5. Mindenben állapodj meg!

6. Mindent vettess papírra!

7. Ne dolgozz ingyen!



1. Tudd, mit akarsz!

Egyfelől azt, mi távmunka, és mi nem. A távmunka döntően szellemi munkát takar, amely vagy amelynek végeredménye informatikai eszközök segítségével jut el a munkáltatóhoz. Például tipikus távmunka a programozás, a fordítás, az adatrögzítés, szerkesztés, írás, adatbázis-feltöltés, sőt az online marketing is végezhető így, de nem távmunka a borítékolás, fülbevaló-összeszerelés, hálózatos értékesítés (még akkor sem, ha értékesítési honlapon keresztül történik, hiszen fizikai termékek utaznak).

Ha már tudod, hogy a passzívjövedelmes honlap (otthon dolgozol ugyan, de nincs munkáltató/megbízó, nincs telephely, amitől távol légy) és az mlm-hálózatépítés nem távmunka, akkor nézz utána, mi az, ami a maradékból neked megfelel. Vagy a másik oldalról: vedd számba, mi mindenhez értesz, aztán nézz egy listát, mit lehet ebből távmunkásítani (pl. a Távmunka tanácsadó c. könyvben találsz ilyet).

Amikor megvan a "tartalom" (mit fogsz távmunkában végezni), jöhet a "forma", szó szerint. Kiegészítésképpen vagy főállásban? Jelenlegi munkahelyeden vagy másutt? Egy vagy több helyen? Alkalmazottként vagy külsősként? Külsősként milyen feltételekkel? Egyáltalán, mennyi pénzt akarsz keresni, mennyi munkával?

Érdemes tartalomra és formára is több változatot kidolgozni, mert nem biztos, hogy az egyetlen, az ideális azonnal keresletre talál. Több ötletet is lehet futtatni párhuzamosan (én pl. egyszerre keresek fordítóként, kutatóként, íróként munkákat), vagy egyszerre csak egyet, de mindegyik kipróbálására csak egy adott időt adni (egy ismerősöm a vállalkozásában kb. fél évet ad egy-egy új ötletnek).

Ha ilyen megfontoltan indulsz, kisebb az esélye, hogy bedőlsz az első "csodaajánlatnak", vagy kétségbeesésedben beleugrasz egy elsőre is rossznak tűnő lehetőségbe.


Folyt. köv.: Informálódj a cégről!

7 megjegyzés:

Vidi Rita írta...

Szia Kriszi!

Hmm.. Úgy vezetted fel, mintha mi vitatkoznánk egymással, holott pont, hogy mindenben egyet értünk!:))

Nagyon jól megfogalmaztad az első tippet (én is szeretem a tippeket, olyan jól áltláthatóvá teszi a lényeget!). Egy pillanatra még az is átfutott az agyamon, hogy "hé, ez olyan jó, mintha én írtam volna:D".

Teljesen igazad van: én a könnyebbik végét fogtam meg a dolognak azzal, hogy kijelentettem, a törvény védi a távmunkavállalót a kiszolgáltatott helyzetben.
Azért ez a könnyebb vége, mert tudom, micsoda hatalmas erőforrást igényel az, hogy tanítsuk, jó tanácsokkal lássuk el a piacot.

Én ebben a témában nem akartam neki fogni oktatni, az biztos:)
Minden tiszteletem a Tiéd, hogy Te ezt megteszed!

Kérdésem: kitehetem a blogod linkjét, mint harcostársét a távmunka elterjedéséért vívott harcban?

Unknown írta...

Ez annyira telitalálat, hogy nem bírok nem reagálni:

Nagyon sok „távmunkát” keresővel van dolgom napi szinten…
Ha azt kérem tőlük definiálják, mit is szeretnének, legjobb esetben is homályos válaszokat kapok. Arra pedig ma ár nem is vállalkozom, hogy megkérjem az érdekődöt, hogy definiálja mi is a távmunka.

1. Tudd, mit akarsz!
Itt van az eb elhantolva, vagy nagyon szkeptikus a jelölt, vagy éppen túl sokat vár, túl gyorsan, ezt viszont a legremekebb legális üzlet sem garantálja.

2. Informálódj a cégről!

Hol? Kitől? Mit kérdezzek? Mennyiben kerül az információ? Mi van ha ők is megvezetnek?

3. Ismerd a jogaidat!

Olyanról, hogy tudatos vásárló nem beszélhetünk ma Magyarországon, pedig nap mint nap vásárolunk. Tudatos munka keresés, főleg távmunka keresés… Tisztelet a kivételnek

4. Légy tisztában vele, mit várhatsz és mit nem!

Ez egy külön bejegyzést érdemelne!

5. Mindenben állapodj meg!

Ez egy külön bejegyzést érdemelne!

6. Mindent vettess papírra!

Mit is? Ez egy külön bejegyzést érdemelne!

7. Ne dolgozz ingyen!

Ha mondjuk „egy fillérért borítékot hajtogatok”? Hol az ingyen határ, bár ez a kérdés is joggal felvetődhetne a klasszikus munkavállalás esetén is

Egyetlen kiegészítés:

„passzívjövedelmes honlap” nem teljesen az amiről beszélsz….

A passzív jövedelem, az a partnerprogramok (affilaite), illetve jellemzően a Google AdSense szolgáltatatása.

Google AdSense: A Google mint szerződő fél, tematikus hirdetéseket, jelenít meg a tartalmi hálózatokon, így egy cég vagy magánszemély honlapján, blogján amiért kattintásonként X centet fizet.

A Wellbiz és társait ne soroljuk ide, ezek MLM, vagy online MLM cégek, és az egy másik blog…

Provokátor

Kriszi írta...

Rita,
kösz, hogy jöttél :) De pedig vitatkoztunk egy kicsit, csak aztán rájöttünk, hogy nincs min :)

Sokat gondolkozom ezen, és amúgy is egy széllel szembemenős alkat vagyok, ha ebből haszna lesz másnak is, ám legyen. Az átverések pedig mindig feldühítenek.

Igen, a törvényi védelem kell, legyen, jó ha van, de ebből bizony kiszorulnak azok, akik ugyanazt csinálják, csak nem alkalmazottként. Bizony, őket is kell hogy védje valami, és meggyőződésem szerint az egyetlen hatékony védelem a tudatosság, a felkészültség, az önmagunkért való kiállás. Arról nem beszélve, hogy az alkalmazott sem hagyatkozhat "csukott szemmel" kizárólag a törvényi védelemre, ha az a gyakorlat szintjén nem működik, illetve ha olyan nehéz érvényt szerezni, mint mostanában nálunk.

Eredetileg tanár vagyok, tudom, mekkora erőforrás kell az ilyesmihez :) Viszont nem vagyok munkaadó, tehát inkább erről a munkavállalót oktatós oldalról tudom megfogni a témát, és esetleg előmozdítani az emberibb viszonyok kialakulását.
Viszont ki tudjuk egészíteni egymást, és ez jó :)

Persze hogy kiteheted a blog linkjét, sőt megtiszteltetésnek veszem. Természetesen cserébe én is kiteszem a tiédet, ha beleegyezel.

Kriszi írta...

Provokátor,
jó téged itt is látni :)

Bizony, engem is napi szinten megtalálnak olyan levelek, amelyek írója "távmunkát" keres vagy szeretne végezni, hát, nem sokan tudják, igazából mit is akarnak...

Nagyon hasznos, ahogy részletezted, mik ötlöttek fel neked az egyes pontokhoz, ha benne vagy, hivatkozni fogok rájuk a következő bejegyzésekben. Ezeket valószínűleg vehetem piaci igénynek is :) Igen, egy hosszabb sorozatnak tervezem azt a témát.
A passzív jövedelemre itt csak utaltam, még nem mentem mélyebben bele, de van róla azért valami fogalmam. Majd a maga idején...

Az ingyen az ingyen. Meg lehet egyezni egy fillérben is jövedelemként (bár ha borítékot hajtogatok, az bedolgozás, de ez most mindegy), csak nem érdemes, de az nem ingyen van. (Pl. újságírónak van, ahol cikkenként 500 Ft-ot fizetnek, és hetente maximum 3 cikket adhat le, no ez sincs szó szerint ingyen...kizsákmányolás, de nem ingyenmunka.) Ingyenmunka ellenben sokszor a próbamunka, gyakornoki munkák, önkéntes munka bármilyen területen stb. Tehát amiért nem fizetnek egy fillért sem. Én pl. csináltam próbamunkaként egyszer egy tananyagelemzést, három napig dolgoztam vele, felhasználták, ls persze nem kaptam egy fillért sem érte. Ma már okosabb vagyok...

Üdv
Kriszi

Unknown írta...

Kriszi,

Természetesen hivatkozhat, sőt megtisztelsz vele.

Amit pedig az utolsó bekezdésben írtál, gondolatokat indított el...

Ezt is kifejthetnéd bővebben!

Úgy gondolod ez tendencia? Én ilyen szemszögből még nem találkoztam a kérdéssel.

Proaktiv

CSI Csapo Ida írta...

A vállalkozókat a szerződéseik védik alapból, és nyilván még egy csomó más jogszabály is.

Talán a kérdés akkor kritikus, ha valaki kényszerből lesz vállalkozó, úgy értem erre van kényszerítve a cége, és saját kiszolgáltatottsága által.

De egy alkalmazottat egyáltalán nem lehet kényszeríteni távmunkára - a törvény leírja, hogy ezt csak önkéntesen lehet vállalni.

Summázva pedig nekem mindez arról is szól, hogy a kiszolgáltatott helyzeteket tanuljuk meg elkerülni, illetve kezelni.

Ida ***

Kriszi írta...

Bizony, Ida, nekem ez leginkább arról szól, és mint ilyen, messze túl is mutat a távmunkázás kérdésein, persze.