2008. június 27., péntek

Elszigetelődve, beszűkülve?

Ezt a posztot két gondolat ihlette:

Egy. A nemrég felröppent gyes-megkurtítási vita kapcsán számos olyan megjegyzés elhangzott, amely érvként hozta fel: a kisgyermekkel évekig otthon "kuksoló", "bezárt" anya óhatatlanul beszűkül - ez egy finomabb szinonimája a "pelenkaszagúan elhülyül" szószerkezetnek. Nem tudom, menedzselt-e valaki itt több gyermeket, plusz a közösségi logisztikájukat, valamint a teljes családi működést évekig, akár főállású "inaktívként" (grrrr, de mérges vagyok erre a statisztikai megjelölésre). De aki igen, annak erről biztosan árnyaltabb a véleménye (nekem spec. az).

Merthogy bezárva az ember akkor van, ha valaki kívülről rányomja az ajtót, és elfelejt saját kulcsot adni. A kismamának pedig azért általában van kulcsa. Igaz, ilyenkor sokkal inkább rajtam múlik, hogy kinyitom-e az ajtót, van-e kedvem beengedni valakit, vagy netalán felszerelkezni a kölökkel, és menni valahová (és ha igen, hová). Ez macerás, de ha van hozzá energiám, igényem, akkor menni fog. DE nagyon fontos: ilyenkor kézbe kell venni az irányítást, mert a barátok-rokonok-munkahelyek vagy azt hiszik, hogy minden úgy megy, mint korábban, vagy azt, hogy a kismamát nem szabad zavarni. Ha ez nekem így nem jó, jelezni kell, nincs mese: meg kell mondani, mit és hogy szeretnék, most mire vagyok kapható, és mire nem. Mondom ezt a rengeteg okosságot úgy, hogy masszív szülés utáni depresszióval küzdöttem mind a kétszer, és volt olyan barátom, aki a gyermekszülés tényére eltűnt, mint szürke szamár a ködben. Szóval beszűkülni az fog, akinek ez nincs ellenére - az viszont ezt gyerek nélkül is kényelmesen megteheti (sőt általában meg is teszi). Viszont hogy ezt kismamai sapkában egyfolytában bizonygatni kell, öreg hiba, öreg sztereotipizálási hiba.

Kettő. A távmunkavégzés körül folyamatosan potyognak a munkavállalót az elszigetelődéstől féltő, vagy munkavállalóként azt félő vélekedések (képzavar). Kb. olyan formában, hogy "jaaaaj, de egész nap otthon ülve nem fogok senkivel találkozni, csak verem a gépet, lemaradok mindenről...". Vagy "óóóó, de az a munkatársunk majd úgy érzi, mindenből kimarad, mert nincs itt a pezsgő irodai életben, se egy közös ebéd, se egy munka utáni sörözés, semmi céges program..."

Álljunk csak meg egy szóra! Miért nincs? Miért ne lehetne munka után együtt sörözni? Elvégre a söröző általában nem az irodában van... az meg olyan mindegy, hogy otthonra, vagy a másik épületbe/emeletre csörgetek oda neki, hogy "dobjunk már be egy pofa sört". Az ebéd már neccesebb (irodai étkezde, messzi otthon), de valljuk be: egy irodában dolgozók között sem mindig jön össze. Nincs céges program? Hogyhogy? A távmunkás nem kap meghívót? Nem osztják be tréningre? Nem jöhet el a karácsonyi partira? Miért nem? Ilyet csak az mond, akinek gőze sincs arról, hogyan működik a munkatárs, illetve a munkahely "kihelyezése". Mert hát azért a távmunkás is ugyanúgy a céghez tartozik, mint a telephelyen dolgozó, nem? Jól néznénk ki, ha mondjuk a területi képviselők (jellegzetes mobil távmunka) nem számítanának munkatársnak...

A másik félelem, miszerint senkihez nem szólhatok egész nap, és a végén elfelejtek beszélni, egy kicsit hasonlít a gyes-beszűkülés réméhez: sokkal nagyobb a füstje, mint a lángja.
Először is: csak nagyon-nagyon kevés távmunkában végezhető tevékenység van, ami nem kívánja meg a rendszeres és folyamatos kapcsolattartást (nekem momentán mindössze egy hosszú könyv fordítása jut eszembe példaként, de mivel ilyet még nem csináltam, lehet, hogy ez is tévedés). Innentől pedig miről is beszélünk? Otthon dolgozom (mondjuk), időről időre e-mailezek, telefonálok, van Skype, MSN és egyéb nyalánkságok. Nem is szólva arról, hogy általában azért időnként csak be is kell menni a céghez egy-egy személyes megbeszélésre, egyeztetésre stb. Ha pedig távmunkaházba járok be mindennap, huszonegy másik szerencséssel egyetemben, vagy éppen mobil távmunkás vagyok, akinek az a dolga, hogy mászkáljon, meg emberekkel beszéljen, végképp értelmét veszti a kérdés.

Ha pedig gyerekem van, akkor mind karácsonyipartizni, mind sörözni, sőt még dolgozni is csak úgy tudok, ha vigyáz rá valaki. Akkor meg nem mindegy, hogy távol vagy mégis közel? Így is, úgy is lőttek az elszigetelődésnek. Sőt a beszűkülésnek is :)

3 megjegyzés:

Unknown írta...

Az elszigetelődés a babák első pár hónapjára lehet jellemző, főképp ott, ahol a gyerkőc őszi-téli születésű. De ekkor normálisnak is tartom. Napi cc. tizenkét szopival, tejbelövelésekkel vidám is lenne a társadalmi élet.

De utána, miért ne? Aki akar, felkerekedik, aki lusta :), mint én, magához szervezi a vendégséget.
Soha annyi időm nem volt olvasni, mint mikor télen levegőztettem a törpöt.

Valamint a mamák játszótéri beszélgetéseit kritizálók általában gyermektelenek. Honnan veszik, hogy ott, a homokozó mellett csak a napi kitermelt pisis pelusok számáról és püréreceptekről lehet értekezni?

Ráadásul a "tudati beszűkülés" alkat kérdése. Ki ne találkozott volna már önmagát szakmailag nem képző gyermekorvossal, közgazdásszal, tanárral stb.? Aztán vannak szakmák, amelyek végzése eleve óriási intellektuális kihívást jelent. (Pl. kézbesítő egy cégnél - én voltam, még egyetem előtt - ott a lényeg, hogy se te, se a küldemények ne landoljanak rossz helyen és mindenről legyen kimutatás :) )

Azt vizsgálta már valaki, hogy hogyan él az, akinek nincs se társa, se gyereke, állatot sem tart? Ha él egyáltalán társadalmi életet, hol teszi? És ahol teszi, ott mindig magasröptű eszmecseréket folytat?

Morgolódásom berekesztem, mert megoldandó családunk logisztikai problémáit fejembe vettem, hogy negyvenévesen megtanulok vezetni. Én így szűkülök/szűkölök/szőkülök. :)

Ui.: Pár napig hat és hét között, csak az járjon Dél-Budán, akinek nagyon fontos dolga van! Ja, és nem kell dudálni, nem hallom :) Kerülj ki nyugodtan!

HGyöngyi
http://ladyuser.blog.hu

Kriszi írta...

Áh, egy komment :) Ritka madár errefelé :) Kösz, Gyöngyi!

Ja,pontosan. Én egy elszigetelődős, de nem beszűkülős forma vagyok. Ami viszont ijesztő: most, hogy főállásban, munkahelyről dolgozom (a távmunkás dolgok most nyáron kicsit visszaestek, illetve maradnak estére), visszajött az a rémes érzésem, ami gyerek előtt is megvolt. Nevezetesen, hogy pörgök befelé egy spirálba, egyre inkább csak a munka, a munka, egyre kevesebb marad az ezerfelé nyitott egyetemista-kutató énemből, mi lesz velem???? No ennek ellensúlyozására szültem is gyorsan kettőt - életem legjobb döntése volt :) Most másfelé vagyok nyitott, de nem kevesebbfelé, mint egykor. És nem szeretném megvárni, hogy a munkahely visszahozza ezt a hangulatot.

Kriszi írta...

Gyöngyi,
sok sikert a vezetéshez! Én olyan sofőr vagyok, akinek addig oké a vezetés, amíg nincs senki más az úton :))))